Zaburzenia psychiczne w ostrej i przebytej neuroboreliozie

Rodzaj pracy: praca doktorska
Autor rozprawy doktorskiej: Regina Maria Popławska
Data zakończenia: 31/03/1999

Zaburzenia psychiczne w ostrej i przebytej neuroboreliozie

Celem pracy była ocena częstości występowania zaburzeń w ostrej i przebytej neuroboreliozie, ustalenie, czy istnieje korelacja pomiędzy ciężkością przebiegu ostrej fazy choroby (na podstawie analizy płynu mózgowo-rdzeniowego i stanu klinicznego) a obecnością późnych następstw w stanie psychicznym. Badaniami objęto grupę 30 osób hospitalizowanych w latach 1992-97 z powodu neuroboreliozy pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu stwierdzono, że w ostrym okresie boreliozy zaburzenia psychiczne występowały u 26,7% chorych i były to ostre lub podostre zaburzenia świadomości, zespoły depresyjne, zespół paranoiczny. Nie stwierdzono korelacji wystąpienia zaburzeń psychicznych z wiekiem, wartością parametrów zapalnych płynu mózgowo-rdzeniowego, współwystępowaniem innych chorób somatycznych. Następstwa w stanie psychicznym oceniono po upływie od 6 do 60 miesięcy od zakończenia leczenia w zależności od ciężkości przebiegu ostrej formy. Brano pod uwagę zgłaszane skargii, objawy psychopatalogiczne, wyniki skal: MMSE, skali depresji Hamiltona, skali lęku Hamiltona, testu łączenia punktów A i B Reitana, inwentarza objawów depresyjnych Becka, skali pamięci Choynowskiego. Wyniki porównano z grupą kontrolną 23 osób zamieszkałych na terenie endemicznym bez wywiadu choroby z LYne. Rozpoznania postawiono wg diagnostycznych ICD-IO u 63,3% badanych. Były to zaburzenia organiczne (36,7%), zaburzenia nerwicowe (23,3%), zaburzenia depresyjne (26,7%). Wykazano, że w grupie osób po ciężkim przebiegu istotnie częściej występują zaburzenia organiczne. Łagodne zaburzenia procesów poznawczych, otępienie, organiczne zaburzenia nastroju, organiczne zaburzenia osobowości. Zaburzenia nerwicowe: depresyjne, depresyjno-lękowe, neurastenia występują równie często w grupie po lekkim i ciężkim przebiegu, 26,7% badanych otrzymało rentę inwalidzką z powodu niezdolności do pracy po przebytej chorobie.

link: http://nauka-polska.pl/dhtml/raporty/praceBadawcze?rtype=opis&objectId=13915&lang=pl

3 komentarze :: Zaburzenia psychiczne w ostrej i przebytej neuroboreliozie

  1. Bardzo ważna jest edukacja społeczeństwa oraz to, by jak najwięcej osób dowiedziało się o tym, że borelioza to bardzo poważna choroba. Niestety ukąszenia przez kleszcze są bardzo często bagatelizowane, co prowadzi do późniejszych powikłań w trakcie choroby. Koniecznie w przypadku ukąszenia należy poddać się odpowiednim badaniom.

  2. Myślę, że powinno się ludzi bardziej edukować w tym kierunku, ponieważ bardzo wiele osób bagatelizuje objawy boreliozy, co wiadomo jak się kończy... Brakuje kampanii społecznych i innych akcji, dzięki którym udałoby się uniknąć wielu katastrofalnych sytuacji.

  3. Wiele osób zadaje sobie pytanie jak się leczy boreliozę? Istnieje kilka metod, jednak najskuteczniejsze jest branie antybiotyków przepisanych przez lekarza. Raczej unikałbym domowych sposobów gdyż one nie gwarantuja pozbycia się tego bardzo groźnego zakażenia.

Prześlij komentarz